DVACET LET PO SMRTI JAROSLAV FOGLAR ZNOVU OŽÍVÁ

(tisková zpráva Skautské nadace Jaroslava Foglara)

Praha, 18. ledna 2019

 

Ve středu 23. ledna uplyne přesně dvacet let od úmrtí významného spisovatele, metodika a dlouholetého skautského vůdce Jaroslava Foglara. Jeho dílo, stejně jako jeho poselství, však znovu ožívá. Po dlouholetých právních sporech začaly za velkého zájmu znovu vycházet Foglarovy knihy. V tomto roce se tak můžeme těšit na klasická díla v novém hávu i sběratelské edice. Výročí úmrtí připomene Skautská nadace Jaroslava Foglara, která pečuje o jeho odkaz, speciálním uvedením divadelního představení Záhada hlavolamu a vydáním unikátní autobiografie s originálními artefakty ze spisovatelova bytu.

 

Zájem mladých čtenářů, médií a veřejnosti vůbec dokázal, že Jaroslav Foglar žije i dvacet let po své smrti,“ uvedl Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, která disponuje právy na spisovatelovu pozůstalost. Nadace připomíná výročí speciálním uvedením divadelního představení Záhada hlavolamu v divadle Minor, které je beznadějně vyprodané. Kromě toho Skautská nadace ve spolupráci s grafikem Martinem Pecinou vydává unikátní autobiografii, ve které jsou všity originální artefakty z Foglarova bytu. Každý kus je jedinečný, jedná se o limitovanou edici pouze 200 číslovaných výtisků.

 

V loňském roce Jaroslav Foglar a jeho dílo pronikli opět do veřejného prostoru. Jeho dnes už ikonické knihy Hoši od Bobří řeky a Chata v Jezerní kotlině, vydané nakladatelstvím Albatros, se staly okamžitě bestsellery. Hoši od Bobří řeky si dokonce vyžádali dvojnásobný dotisk. Znovu se tak dostává do povědomí i Jestřábova (Foglarova skautská přezdívka) snaha o výchovu mladé generace. Významné jubileum 80. let oslavil také legendární klub Rychlých šípů. K tomuto výročí se od loňského jara až do letoška konalo mnoho akcí, které měly slavného spisovatele a jeho dílo připomenout a oslavit. Namátkou – v červnu to byla výstava v pražské Lucerně „Pocta Rychlým šípům“, vyšla kniha s novými komiksovými příběhy této legendární pětice hochů, Rychlé šípy se staly i slavnostním logem vyhledavače Google. Z Foglarova zrekonstruovaného bytu se stala rezidence pro spisovatele a překladatele z celého světa.

 

V příštím roce se Foglar rozhodně nevytratí, vydavatelská činnost se totiž rozběhne naplno. „Vlajkovou lodí je edice Foglar pro děti 21. století. Po Hoších a Chatě bude v březnu následovat Záhada hlavolamu ilustrovaná Jiřím Grusem a již hotové obrázky dávají tušit, že půjde o skvostné provedení“, doplnil Šantora. Na podzim by měla navázat Stínadla se bouří a Dobrodružství v Zemi nikoho. Zároveň bude vždy vycházet audio kniha. U Stínadelské trilogie se například můžeme těšit na hlas Davida Matáska.

 

Dalšími edicemi budou Retro vydání (přinese první vydání klasických děl s původním textem i ilustracemi), Odvozená díla (pokračovatelé inspirovaní Foglarem) a Fenomén Foglar (knihy o slavném spisovatelovi nebo jeho vychovatelské a metodické práci). Kromě toho se chystají také četné mimoediční počiny – na jaře 2018 vyšla mapa Stínadel Pavla Čecha, na podzim 2018 pak reprodukce tuctu velkoformátových Plakátů Rychlých šípů. V květnu 2019 se pak chystá Dobrodružný diář Rychlých šípů s mnoha náměty pro činnost. Podrobnosti o chystané edici najdete v příloze této tiskové zprávy.

 

Děkujeme, že nám svým informováním o tématu pomáháte pečovat o odkaz spisovatele Jaroslava Foglara.

Kontakt PR: Magdaléna Černá, magdalena.cerna@skaut.cz, +420 722 906 323

 

Skautská nadace Jaroslava Foglara

Posláním Skautské nadace Jaroslava Foglara je podpora mimoškolní výchovy a vzdělávání dětí a mládeže v duchu skautských ideálů. Nadace byla založena v roce 2002 a od svého počátku podporuje činnost skautských organizací a skupin. Přispívá zejména na nákup a opravy skautských kluboven, tábořišť a jiných nemovitostí. Svoji činnost nadace financuje z darů osob i firem. Zvláštním a hluboce ceněným zdrojem prostředků jsou dědictví ze závětí odcházejících skautů. Nejznámější z nich je dědictví po skautském vůdci a spisovateli Jaroslavu Foglarovi.

 

www.skautskanadace.cz

 

Jaroslav Foglar (6. 7. 1907 – 23. 1. 1999)

Spisovatel, šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed, významný metodik, dlouholetý skautský vůdce 2. oddílu Praha. Jeho odkaz včetně autorských práv spravuje Skautská nadace Jaroslava Foglara.

První povídka Vítězství mu vyšla ve Skautu‑Junáku již v prosinci 1923. O deset let později ve stejnojmenném časopise publikoval na pokračování román Boj o první místo. A pak v rychlém sledu následovali Hoši od Bobří řeky, Přístav volá a dvě desítky dalších. Ty se spolu s mnoha povídkami a komiksy v čele s Rychlými šípy staly nejpodstatnější četbou pro několik generací mladých lidí. Foglar se i v nelehkých dobách nesvobody věnoval spisovatelské a redaktorské práci, přestože v padesátých i sedmdesátých letech byla jeho tvorba na „černé listině“ nežádoucích autorů. Po roce 1989 se jeho dílo dočkalo kompletní reedice.

V roce 1924 se začala psát slavná historie skautského oddílu pražské Dvojky pod Foglarovým vedením. Dvojka nepřestala žít během celého zbytku 20. století. V době zákazů skautingu fungovala v ilegalitě, ukrytá v jiných organizacích s vůdcem Jestřábem v čele. Ten vedl oddíl celých 60 let: Novému vůdci jej předal až v roce 1987, kdy oslavil osmdesátiny. Foglar skautský program obohatil kromě množství her desítkami nápadů, které přinesly šťávu do tehdy poněkud fádního oddílového života. Své zkušenosti, nápady a programové tipy nabízel ostatním prostřednictvím časopisů a později knih na pomezí příběhu a metodické příručky, jako byly Kronika Ztracené stopy či Náš oddíl. Jaroslav Foglar zemřel po dlouhé nemoci 23. ledna 1999, pochován je na Vinohradském hřbitově v Praze.

Více info na https://skautskanadace.cz/jaroslav-foglar/#foglar

 

Foglarova reedice

Po smrti Jaroslava Foglara až do loňského roku kvůli dědickým sporům jeho díla nevycházela. V současné době vychází jeho knihy pod hlavičkou Albatrosu v těchto edicích:

Foglar pro děti 21. století 
Během šesti let přinese to hlavní z Jestřábovy beletristické tvorby s novým ilustračním doprovodem. Po Hoších Chatě bude v březnu následovat Záhada hlavolamu ilustrovaná Jiřím Grusem. Na podzim by měla navázat Stínadla se bouří a přidá se Dobrodružství v Zemi nikoho ilustrované Jindřichem Janíčkem. Zároveň bude vždy vycházet audio kniha. Stínadelskou trilogii namluví David Matásek. 


Retro vydání
Přinese první knižní vydání foglarovek co do identického textu a s obdobným obrazovým doprovodem. Nepůjde přímo o reprint, ale nové vydání v duchu tehdejší předlohy doplněné vždy o rozsáhlý doslov a obrazové zajímavosti. Prvním svazkem budou na podzim 2019 Hoši od Bobří řeky dle vydání z roku 1937, tedy kombinace ilustrací Burian, Foglar. 

Odvozená díla
J. Foglar inspiroval svým dílem četné pokračovatele, především stínadelské trilogie. Vyjít by měly jak již dříve napsané kvalitní tituly, tak byli osloveni i současní tvůrci pro děti a mládež k napsání nových, vlastních rozvinutí Foglarova univerza. První vlaštovkou bude v dubnu příštího roku vycházející román Josefa Červinky - Grifina Poselství ze Stínadel ilustrovaný Petrem Modlitbou. 


Fenomén Foglar 
Přinese knihy o slavném spisovateli nebo jeho vychovatelské a metodické práci. Sem patří kromě knih jako je Život v poklusu nebo Náš oddíl např. výbor z deníků, na kterém začíná pracovat ceněný knižní redaktor a člen Dvojky Jan Šulc. V roce 2019 se můžeme těšit na II. rozšířené vydání knihy Jiřího Zachariáše – Pedra Stoletý hoch od Bobří řeky. A dále na výběr z dlouhodobých her J. Foglara, doplněných rozsáhlým obrazovým doprovodem.

 

 

 

Důležité


Základní údaje

Fakturační adresa:

KLUB PATHFINDER z.s. 
Londýnská 623/30
120 00 Praha 2   

IČ: 62939211

Zasílací adresa:

Klub Pathfinder
Peroutkova 57
150 00 Praha 5   


E-mail: kancelar@pathfinder.cz

ID datové schránky: cbssiqh

Číslo účtu: 2400101213/2010

Transparentní účet Fio banka

Klub Pathfinder ve veřejném rejstříku

Prostor pro Vaše podněty


Interní stránky

 


Výroční zpráva


Čestný titul od MŠMT

Organizace uznaná MŠMT pro oblast práce s dětmi a mládeží (2008-2010 / 2011-2015 / 2017-2020).


Dohoda mezi KP a Junákem

Potvrzením nadstandartně dobrých vztahů je dohoda o přátelské spolupráci, kterou v roce 2009 uzavřel KP s Junákem - českým skautem... více zde


Březový lístek

Ocenění "ze spodu" pro dlouholeté vedoucí udělované napříč organizacemi pracujícími s dětmi a mládeží... více zde


Bible a Slovo na cestu

ČEP a Slovo na cestu - obojí s 64 stránkovou barevnou přílohou a zajímavým povídáním, užitečnými informacemi a návody, s obrázky, mapami, nákresy a prostorem pro poznámky...vice zde


Organizace školního roku


 


Odkazy na naše aktivity:

                             

Odkazy na partnerské organizace a projekty:

        partner junak        partner adra