CAMPOREE PATHFINDERŮ Euro-africké divize 27. 7. - 9. 8. 2011, 
Itálie, Bassano Romano 
(asi 50 km severně od Říma)

Další informace k procházení a další fotografie najdete také na webových stránkách camporee.euroafrica.org (v angličtině).

Oficiální video - sestřih ke stažení v nižší kvalitě (zip;412 MB) a ve vyšší kvalitě (zip;757 MB) - tj. to, co se promítalo na zakončení camporee - tříminutový spot.

Videoreportáž - tříminutový sestřih Tomáše Kašpara

Fotografie:

  • příprava - kuchařský tým na místě + vrtochy počasí aneb "tady v létě nikdy neprší"
  • středa 27. 7. - pátek - odjezd z ČR, cesta, náhradní ubytování, procházky po okolí, u moře
  • sobota 30. 7. - neděle - výlet k jezerům a na hrad, ubytování v B.P.parku, výlet do Říma
  • pondělí 1. 8. - u moře, v kempu, zahajovací ceremoniál
  • úterý 2. 8. - aréna, workshopy, hostitelský večer (doplněny fotografie)
  • středa 3. 8. - aréna, workshopy, přežití, kuchyně
  • čtvrtek 4. 8. - aréna, workshopy, pathfinder games, mezinárodní večeře
  • pátek 5. 8. - aréna, workshopy, křest
  • sobota 6. 8. - bohoslužba, siesta ve stanu, Bible rally, Urban Life
  • neděle 7. 8. - aréna, workshopy, posbírané fotky, (balení, závěrečný ceremoniál - nejsou ještě fotky, v tomto okamžiku probíhá...)
  • ještě několik tváří...

Děkujeme za všechny pozdravy!

Zpravodajství z každého dne:

27. 7. 2011 - jedeme na camporee!!! Odpoledne se všichni účastníci z Čech, Moravy a Slezska sešli v Praze na Malvazinkách, nalodili svoje zavazadla do autobusů, rozloučili se s rodiči a hurá do Itálie. Cesta probíhala ve veselé atmosféře, všichni dobře naladění, pospávali, povídali, jedli, při zastávce u benzínky utíkali pro kořist do blízkého "Mekáče", řidiči pouštěli filmy a nic zvláštního se nedělo. Až na zprávy z Itálie. Do našeho slunečného počasí hlásila telefonicky naše skupina kuchařů (kteří na místo přijeli již dříve) zvláštní zprávy.... prý velmi prší, několik přívalů vody již spláchlo postavené stany, vytopilo kuchyň... zásoby potravin jsou zachráněny, ale kamion s dovezeným materiálem uvízl v bahně... Očekáváme další vývoj, zatím je nám hej!

28. 7. 2011 (čtvrtek) - probuzení na benzínce, ospalé ráno a další ubíhající kilometry. Počasí je pěkné, a tak očekáváme další zprávy z Itálie od našeho kuchařského týmu. Zprávy jsou neuvěřitelné - v kempu již neprší, ale všechna níže položená místa jsou pod vodou, případně tam voda postupně odtéká a zůstává v lagunách. Sluníčko prý svítí a neuvěřitelně rychle vysušuje, ale louky zůstávají podmáčené, plné jezírek - včetně té, kde máme kempovat. Vedoucí naší výpravy komunikuje s organizátory a vyjednává další možnosti a postup v této naprosto neočekávané situaci - v Itálii (resp. v BP parku) NIKDY v létě neprší!!! Sami organizátoři jsou velmi zaskočení, omlouvají se :-) a nabízejí ubytování v tělocvičně gymnázia ve vedlejším městečku. Již tam prý sídlí výprava Švýcarů, kteří měli tábor rozložený na louce vedle té naší, a příval vody a bahna je totálně smetl. Po příjezdu do kempu a zhodnocení stavu naší louky jsme přejeli do tělocvičny a doufali, že do zítřka se většina vysuší. Odpoledne jsme vyrazili na vycházku do okolí, část i na delší túru ke zřícenině a vodopádům. Večer proběhl v družné atmosféře a usínání i noc byly klidné.

29. 7. 2011 (pátek) - ranní probuzení v tělocvičně bylo plné očekávání - co bude? V noci totiž pršelo, ale ráno už svítilo slunce, nebe bylo jako vymetené a po mracích ani památka. Sbalili jsme všechny věci, nastrkali je do autobusů a dobře naladěni odjeli k moři. Na písčité pláži a v mořských vlnách jsme strávili část dne a poté se přemístili do kempu, připraveni postavit náš česko-slovenský tábor - malé stany pro účastníky, velké šapitó pro společná setkání a program. Po obědě se ale obloha zatáhla temnými mračny a po dlouhém zvažování jsme se dali na ústup. Sotva jsme vyložili věci u naší známé tělocvičny, spustil se hustý trvalý déšť. Rozhodnutí nezůstat v kempu na nevysušené, podmáčené louce se ukázalo jako správné. Po zvládnutí dovezené večeře jsme se sešli ke společnému zamyšlení a zahájení soboty, popřáli Dádě k narozeninám a pak se odebrali na kutě.

30. 7. 2011 (sobota) - vydali jsme se autobusem k blízkým jezerům. U jednoho z nich jsme zaparkovali a strávili u něj část slunečného dne. Po návratu jsme se mohli konečně ubytovat v kempu v BP parku a rozložit své tábořiště na nově přiděleném, suchém, příjemném místě - na kopci, vedle arény, kde původně neměl být nikdo. Naši kuchaři připravují skvělá jídla, zprovoznili jsme si elektřinu a internet a můžeme nadále přebývat s ostatními - v přípravách na camporee, které začne v pondělí... Tím se završilo naše čekání na věci budoucí - za toto jsme při setkání u ohniště opravdu hodně děkovali.

31. 7. 2011 (neděle) - vstávali jsme v 5 hodin!, protože jsme odjížděli ranním vlakem do Říma. Ranní chlad a bohatou rosu nahradil během dne slušný pařák, a tak putování po římských památkách bylo opravdu heroickým výkonem, hodným pathfindera :-) Prohlídka začala ve Vatikánu u Chrámu sv. Petra, poté jsme se rozdělili a dále obcházeli zajímavá místa po skupinách. Co jsme všechno viděli, vám budeme povídat až doma (pro připomenutí vypravěčům, kteří si již dnes večer nic nepamatují, to bylo: Andělský hrad, Pantheon, Koloseum, Synagoga, Vittoriano, Forum Romanum, Piazza Navona, Fontána di Trevi, někteří i více...). Nejvíce ale většinu návštěvníků zajímaly různé suvenýry, pizzy, zmrzlinky a dovedná show pouličních prodejců a umělců :-). Zpět do kempu jsme se vrátili až večer, unavení, takže po večeři, sprše a setkání u ohniště hajdy do postele. Den byl natolik hektický, že jsme skoro zapomněli na Karlovy narozeniny... ale ne, nezapomněli...

1. 8. 2011 (pondělí) - po snídani přesun autobusy k moři - koupání, slunění, laškování s místními obchodníky... Na oběd jsme zpátky v kempu a po rozhodnutí, že zůstáváme tábořit na dosavadním místě (naše louka je stále velmi podmáčená, čili neobyvatelná) upravujeme své tábořiště do pěkného tvaru, budujeme vstupní brány a další zázemí. Odpoledne se rozhlížíme po tábořišti, protože dnes najely poslední delegace a v kempu je rušno, barevno, veselo... Večer vše začíná! Vyzvedli jsme si překládací zařízení a vydali se do arény, stylizované do podoby Colossea. Zahajovací ceremoniál byl velkolepý a velmi zajímavě připravený. Nastupující vlajkonoši jednotlivých států, skandující příslušníci daného státu v hledišti, pozdravy ostatních účastníků... Poté se představila hostitelská země - Itálie. Ze všech jejích regionů předvedli zástupci svou krátkou prezentaci, ukázali zajímavé kroje nebo specifika svého kraje. Největší úspěch slavila kvanta čokoládových bonbónů rozhazovaných mezi publikum :-) Poté se představili organizátoři celé akce, včetně nového vedoucího dětí a mládeže EUD Stephana Sigga, i toho bývalého, Corada Cozzi. Pozdravit nás přišel také předseda EUD Bruno Vertailier a další host - hlavní řečník a celosvětový vedoucí pathfinderů při GK Jonatan Tejel. Zajímavostí je, že na naše camporee EUD přijeli i malé delegace nebo jednotliví zástupci z Thajska, Brazílie, Kanady, Ruska, Ukrajiny, Mačarska, Polska, Velké Británie, Finska, Albánie, Kosova , Slovinska, Chorvatska, Moldavska a možná ještě další... Po úvodu a proslovu jsme se učili hymnu camporee a pak už přišlo na řadu divadlo - první představení příběhu - ze života apoštola Pavla. Program byl nabitý, poměrně dlouhý, přes den velký pařák, večer slušná zima - dobrý mix pro to, hned po programu odpadnout a okamžitě usnout...

2. 8. 2011 (úterý) - první den camporee proběhl relativně klidně - dopoledne jsme se setkali v aréně k písním, povídání a navození atmosféry celého dne. Pak všichni obhlíželi kemp, seznamovali se s ostatními účastníky, vyměňovali krojové šátky (o ty naše, s českou vlajkou, je velký zájem!). Odpoledne probíhaly první workshopy - každé dítě získalo barevný náramek a podle něj má každý den možnost vybírat si z workshopů vždy na jiném místě. Workshopy mají různé zaměření - sportovní, poznávací, dovednostní, zábavné, kreativní, takže lze bez nadsázky říci, že má šanci vybrat si naprosto každý. Dnes byl při workshopech trochu chaos - to než se vše usadí :-) Děti tvořily, hrály, běhaly z místa na místo ve snaze stihnout co nejvíce aktivit a o nic nepřijít. My jsme za česko-slovenskou unii připravovali 5 workshopů - střílení balónků s vodou z praků (vždy dva proti sobě), výroba mýdel a panenek + krabiček na ně, kovárna a truhlárna, slovenská kuchyně (pirohy, švestkové knedlíky aj.), jízda na motokárách a výrob čehokoli z vlny. Vše bylo tak zajímavé, že jsme ani nestačili věnovat pozornost silně pálícímu slunci. Před večeří jsme vzali zavděk studenou sprchou (ostatně, tady teče jen studená voda, ale v tomto počasí je to velmi příjemné!). Večerní program v aréně byl opět plný písní, pozdravů, úsměvů, nechybělo krátké povídání a Pavlův příběh, představený formou divadla. Náš závěr dne proběhl s bulharskou delegací - společný čas uplynul rychle a byl plný smíchu - seznamovali jsme se, zpívali, hráli hry, nechybělo ani malé občerstvení. Setkáním s novými kamarády jsme zakončili první ze sedmi vzrušujících dnů a už se těšíme na ty další... Dobrou noc!

3. 8. 2011 (středa) - druhý den camporee přivítalo opět zářící slunce. Po snídani jsme se sešli v aréně ke zpívání a povídání. Dopoledne probíhaly workshopy, takže děti si vybíraly z dalších aktivit na jiném místě. Po obědě a odpočinku probíhala hra "přežití". Jednalo se o to, že Pavel při své pouti ztroskotal a přišel o své věci - hůl, kompas, oblečení, kartáček na zuby, klobouk, boty, ponožky, deštník aj. Takových jedenáct potřeb musely týmy pro svého Pavla vybojovat. Náš československý tým vybojoval na jednotlivých stanovištích téměř všechny potřeby a o chlup zůstal pozadu za Portugalci. Nejúspěšnější v této hře byli Bulhaři, takže tým ČSU se umístil na krásném třetím místě - máme šikovné děti! (Mimochodem, totéž se potvrzuje i ve workshopech, kde se naše děti profilují jako velmi šikovné a vynalézavé - oproti některým jiným... :-)) Večerní setkání v aréně uvedly opět písně a dramatizace další části Pavlova příběhu - dnes ztroskotání. Následovat by mělo posezení u ohně, ale před chvílí spadlo pár kapek - že by? - vždyť tady v létě NIKDY neprší :-)... tak uvidíme... Všechny vás zdravíme, máme se dobře, užíváme si, v kuchyni nám výborně vaří - dnes ostatní delegace okukovaly mlsně naše kuřecí jídlo :-)... Jen slunce nás trochu sužuje - přes den je velké vedro... ale jsme přece v Itálii!

4. 8. 2011 (čtvrtek) - takže, ke včerejšku a "pár kapkám" (viz výše) - při pár kapkách se v aréně strhla minipanika a část dětí prchla, jako by přicházel měsíční monzunový déšť :-) Nicméně s našimi dětmi to ani nehnulo a opravdu zůstalo u pár kapek. Protože ale program končil dost pozdě, na oheň se nedostalo. V noci opakovaně spadlo dalších pár kapek, ale déšť a osvěžení vzduchu se nekonaly. Ráno obvyklé vstávání, snídaně, program v aréně a dále workshopy, oběd a odpoledne Pathfinder games. Děti byly rozděleny do skupinek po deseti a měly během dvou hodin měly oběhnout co nejvíce stanovišť a zodpovědět co nejvíce otázek, rozmístěných po celém kempu. Některé úkoly a otázky byly velmi jednoduché (např. vyberte, co není planeta: Země, Mars, Slunce, Jupiter), některé byly složitější. Po této aktivitě jsme přivítali zástupce místního městečka, kteří nás přijeli v průvodu na koních pozdravit. Následovala mezinárodní večeře - každý získal po dvou lístcích na hlavní chod a po dvou na dezert (vždy poloviční porci), které si mohl vyzvednout v kterékoli zdejší kuchyni (dokud bylo co vydávat). Mohli jsme tak ochutnávat, co kde vaří a po čem jsme někdy po očku koukali. Největší úspěch slavil německý pudink, švýcarské raclette (neručím za správný název) , italská pizza a tiramisu. Je nutné zmínit kolosální úspěch naší kuchyně, kde se podávaly halušky (se smetanou a k ochutnání s bryndzou) - vydáno bylo 222 porcí a jako dezert burizonové koule s karamelem - vydáno přes 430 porcí (to vše při cca 2000 účastnících camporee). Večeře byla opravdu povedenou akcí! Pak jsme se odkutáleli do arény a po programu (proslov, divadlo, zpěv) jsme ještě někteří chvíli poseděli u ohně, část hrála "veselé" hry a pak už alou do hajan...

5. 8. 2011 (pátek) - každým dnem je ranní vstávání pro mnohé ospalejší a ospalejší... Snídaně, aréna, workshopy, oběd, odpoledne opět workshopy... Zmíním dva zajímavé zážitky. Prvním byla skutečnost, že jsme viděli, jak vedle našeho stánku na workshop děti "kšeftovaly" s náramky na ruce tak, aby získaly správnou barvu a mohly přijít na náš workshop (každý den totiž děti mohou jít na místo, kde jsou workshopy jedné barvy. Takových míst je sedm, čili dítě má každý den navštívit jiné místo a vybírat z jiných aktivit.) Dalším úsměvným zážitkem bylo, když u oběda přišel k naší výdejně příslušník nejmenovaného národa a prosil o ochutnávku (prý tak chodí průzkumníci z různých národů ochutnávat). Kuchaři mu nandali a když ochutnal kousky kuřete, rozsvítily se mu oči a začal křičet (anglicky): "Opravdický maso!", načež utekl, aby se za pár minut objevil s bandou kamarádů v závěsu :-) Před večeří probíhala registrace týmů (desetičlenných skupin ze všech delegací) na naši zítřejší hru. Tím se změnil náš stan v počítačové centrum, kam zástupci přišli, zaregistrovali se a dozvěděli potřebné informace ke hře ve svém jazyce. Večer proběhlo v aréně setkání s tradičním zpěvem, promluvou a divadlem. Dnes však bylo vše truchu jiné - 11 mladých lidí se rozhodlo přiznat se veřejně k Bohu a stvrdili svou touhu následovat Ježíše křtem. Atmosféra byla slavnostní, křtěnci uvolnění, veselí, šťastní. Jednou z pokřtěných byla i členka naší delegace, Ráchel Stiskalová z Prešova. Přejeme Ráchel mnoho požehnání, radosti a moudrosti!

6. 8. 2011 (sobota) - sobota byla dlouhá, náročná a jiná než ostatní dny. Schéma dne bylo také jiné: vstávali jsme dříve, už v sedm hodin byla snídaně a od 8.00 h program - bohoslužba v aréně. Takto brzo proto, že organizátoři vzali v potaz silně pálící slunce, na kterém je pobyt v pozdějších hodinách více než úmorný. Poté byla vyhlášena (od 9.30 do oběda) "siesta", v našem pojetí to znamenalo, že jsme se sešli ve velkém stanu (ve stínu) tam jsme zpívali a rekapitulovali zážitky a celý týden a děkovali Bohu za prožité i za ochranu. Některé děti si zalezly do "oasis", což bylo místo určené ke klidnému rozjímání, modlitbám a četbě Bible. Odpoledne jsme pro celý kemp organizovali biblickou hru všechny naše děti obsluhovaly stanoviště, kam měly jednotlivé družiny doběhnout, odmemorovat biblický verš, který se naučily a považovaly za příslušný dané knize z Nového zákona. Když ho správně řekly (ve svém jazyce - naše děti ti kontrolovaly), dostaly kartičku s danou knihou. Měly tak postupně získat co nejvíce knih. Některé skupinky i po opakovaném vysvětlení postupu pravidla moc nepochopily, někteří ale téměř okamžitě a bojovaly velmi zaujatě. Hru vyhrály se stejným výsledkem družiny z Itálie, Německa a Bulharska. Večer pořádala rumunská delegace hru Urban life, kdy všechny děti dostaly poukázku v ceně 5 pathfinder-lei a za tu si mohly "koupit" nějakou službu. Další "peníze" si mohly nakoupit v bance za eura; výtěžek byl určen na humanitární účely. Česko-slovenská delegace připravila velmi zajímavé aktivity: internetovou kavárnu (10 počítačů a přístup na internet na 10 minut), kino (vstup na 3 krátké kreslené filmy typu Krteček, Pat a Mat, Tom a Jerry), prodej sladkých šišek a po jejich vyprodání nabídka čehokoli jedlého :-), fitness (zábavné sportování). Během tří hodin vymezených pro tuto aktivitu neustávaly dlouhé fronty na internet a prodej dobrůtek, kino bylo narvané a některé děti v extázi (byli jsme svědky blažených výrazů po připojení k Facebooku a téměř šokové reakce po vypršení vymezeného času - zajímavé...). Den končil pozdě, do svých spacáků jsme se dostali až téměř o půlnoci.

7. 8. 2011 (neděle) - poslední oficiální den camporee... německá delegace už odjela, protože u nich už v pondělí končí prázdniny a děti jdou do školy. Některé workshopy již také nefungují, některé děti posedávají ve stanu nebo vyhledávají workshopy, kde je alespoň trochu stínu (a těch moc není). O to více dětí se tísní u našich workshopů a snaží se využít posledních šancí vyrobit si dáreček. Všichni jsou už lehce unavení, každodenní horko vysiluje, ale děti jsou spokojené a ve chvílích volna si buč povídají nebo hrají a zpívají, hrají karty, ... ale nejčastěji se polévají vodou, příp. někteří chlapci "doprovázejí" slečny pod studenou sprchu (to ale nikomu nevadí, protože oblečení i boty budou za chvíli suché). Odpoledne se již balí velký stan, workshopy - vše je potřeba naskládat do náklačáku, a také děti si musí navečer sbalit. A ještě - Mára má narozeniny! - ale prý až večer, asi v osm...:-) Večer končíme závěrečným ceremoniálem v aréně a FINISH! Ráno pouze sbalit stany, zbylé věci naházet do batohů, naložit do autobusu a vyjíždíme směr Benátky, kde je v plánu dlouhá přestávka, a poté již cesta domů... Takže AHOJ DOMA!!!

O camporee informoval také web www.casd.cz

Důležité


Základní údaje

Fakturační adresa:

KLUB PATHFINDER z.s. 
Londýnská 623/30
120 00 Praha 2   

IČ: 62939211

Zasílací adresa:

Klub Pathfinder
Peroutkova 57
150 00 Praha 5   


E-mail: kancelar@pathfinder.cz

ID datové schránky: cbssiqh

Číslo účtu: 2400101213/2010

Transparentní účet Fio banka

Sledujte nás na sociálních sítích

  

Klub Pathfinder ve veřejném rejstříku


Interní stránky

  

Původní nterní stránky - půjčovna 

 


Výroční zpráva


Čestný titul od MŠMT

Organizace uznaná MŠMT pro oblast práce s dětmi a mládeží (2008-2010 / 2011-2015 / 2017-2020 / 2021  22/23).


Dohoda mezi KP a Junákem

Potvrzením nadstandartně dobrých vztahů je dohoda o přátelské spolupráci, kterou v roce 2009 uzavřel KP s Junákem - českým skautem... více zde


Březový lístek

Ocenění "ze spodu" pro dlouholeté vedoucí udělované napříč organizacemi pracujícími s dětmi a mládeží... více zde


Bible a Slovo na cestu

ČEP a Slovo na cestu - obojí s 64 stránkovou barevnou přílohou a zajímavým povídáním, užitečnými informacemi a návody, s obrázky, mapami, nákresy a prostorem pro poznámky...vice zde


Organizace školního roku


 


Odkazy na naše aktivity:

                             

Odkazy na partnerské organizace a projekty:

        partner junak        partner adra